Nálada investorov v eurozóne v máji vzrástla

BERLÍN 6. mája (WEBNOVINY) – Dôvera v eurozóne sa v máji po dvoch mesiacoch poklesu mierne zlepšila. Prispelo k tomu schválenie finančnej pomoci pre Cyprus a dohoda o zostavení koaličnej vlády v Taliansku.

Index dôvery podľa údajov, ktoré zverejnila v pondelok agentúra Sentix, vzrástol na -15,6 bodu z aprílových -17,3 bodu. Ukazovateľ tak zostal tesne pod hodnotou -15,2 bodu, ktorú uviedli ekonómovia oslovení v prieskume agentúry Reuters.

Prieskum ukazuje, že hospodárske vyhliadky eurozóny sa podľa investorov stabilizujú, uviedla vo vyhlásení agentúra Sentix. Vedľajší index očakávaní v eurozóne vzrástol na 2,8 bodu z aprílových 0,5 bodu. Index pre Nemecko klesol na 15,2 bodu z úrovne 17,6 bodu v predchádzajúcom mesiaci.

Dôvera v nemeckú ekonomiku zostáva naďalej oveľa vyššia ako v širšiu eurozónu, investori si však začínajú opäť uvedomovať, že krajina nie je ostrovom v rámci menovej únie, konštatuje agentúra.

Na dôveru v ekonomiku menovej únie v posledných dvoch mesiacoch negatívne vplývali spory o podobu úverového programu pre Cyprus a nejednoznačný výsledok marcových parlamentných volieb v Taliansku, ktoré je treťou najväčšou ekonomikou eurozóny.

Patová situácia v Taliansku skončila dohodou o vytvorení vlády širokej koalície pravicových aj ľavicových strán a parlament na Cypre rovnako minulý mesiac schváli tvrdý úsporný program.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...