Nálada spotrebiteľov v eurozóne sa zlepšila

BRUSEL 23. mája (WEBNOVINY) – Nálada spotrebiteľov v eurozóne sa v máji zlepšila, pričom zlepšenie indexu, ktorý zostavuje Európska komisia (EK), bolo takmer v súlade s očakávaniami ekonómov.

Išlo už o šiesty mesiac zlepšenia indexu spotrebiteľskej dôvery, hoci jeho hodnota aj tak zostáva hlboko pod dlhodobým priemerom.

EK vo štvrtok informovala, že index nálady spotrebiteľov v 17-člennom bloku posilnil na mínus 21,9 bodu z aprílových mínus 22,3 bodu. Ekonómovia oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali zlepšenie na mínus 21,8 bodu.

Nálada spotrebiteľov v celej 27-člennej Európskej únii sa v máji tiež zlepšila a index dôvery posilnil na mínus 20,2 bodu z minulomesačnej úrovne mínus 20,4 bodu.

Výdavky spotrebiteľov tvoria viac ako polovicu hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny. Keďže však vplyvy dlhovej krízy zmenšujú disponibilné príjmy, domácnosti nie sú v takom postavení, aby výraznejšie prispeli k hospodárskemu zotaveniu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...