Nálada v japonskom priemysle sa zhoršila, dopyt je slabý

24.8.2012

TOKIO 24. augusta (WEBNOVINY) – Nálada veľkých japonských priemyselných firiem sa v auguste zhoršila a v nasledujúcich mesiacoch sa očakáva len jej mierne zlepšenie.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Reuters na vzorke 400 podnikov, ktorého výsledky zverejnila v piatok.

Index nálady priemyselných výrobcov oslabil na mínus štyri body. Index nálady nepriemyselných firiem, medzi ktoré patria spoločnosti podnikajúce v oblasti maloobchodu, realít a stavebníctva, stagnoval a nachádzal sa na úrovni ôsmich bodov.

„Zahraničný dopyt je slabý, keďže dlhové problémy v Európe neustupujú, rast čínskej ekonomiky spomaľuje a negatívne tiež vplýva silný jen voči doláru a euru,“ uviedla jedna chemická spoločnosť, ktorá sa na prieskume zúčastnila. Priemyselné firmy aj nepriemyselné podniky však očakávajú, že podnikateľské podmienky sa v najbližších troch mesiacoch mierne zlepšia.

Rast japonskej ekonomiky v období apríla až júna spomalil rast na 0,3 %, pričom anualizované tempo rastu predstavovalo 1,4 %. Dôvodom spomalenia je fakt, že oživenie súkromnej spotreby stráca na sile a európske dlhové problémy negatívne vplývajú na globálny dopyt.