Nálada v slovenskej ekonomike sa zlepšila

30.9.2013

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Nálada v slovenskej ekonomike sa zlepšila aj v septembri, keď indikátor ekonomického sentimentu pokračoval v raste.

Oproti spresnenej hodnote minulého mesiaca sa jeho trojmesačný kĺzavý priemer zvýšil o 1,4 bodu na 91,2 bodu. Do výsledku sa premietlo podľa Štatistického úradu SR najmä zvýšenie dôvery v priemysle.

Indikátor je podľa úradu stále nižší ako v rovnakom období minulého roka, a to o štyri body. Za úrovňou dlhodobého priemeru zaostáva o 14,1 bodu.

Indikátor dôvery v priemysle sa v septembri zvýšil o päť percentuálnych bodov na hodnotu mínus 0,3 bodu, čo je 3,7 bodu pod hranicou dlhodobého priemeru. Indikátor dôvery v stavebníctve sa v septembri opäť mierne zhoršil. Oproti hodnote predchádzajúceho mesiaca klesol o 0,5 bodu na mínus 49 bodov, a to vplyvom nepriaznivejších hodnotení súčasného dopytu. Jeho zaostávanie za hodnotou dlhodobého priemeru sa zvýšilo na 23 bodov.

Indikátor dôvery v obchode s hodnotou mínus 1,3 bodu klesol v septembri v porovnaní s augustom o 4,3 percentuálneho bodu, a to vplyvom negatívnejších hodnotení všetkých troch komponentov vstupujúcich do výpočtu indikátora: očakávanej podnikateľskej situácie na najbližšie tri mesiace, súčasnej podnikateľskej situácie a stavu zásob. Indikátor dôvery v službách v septembri po dvojmesačnom raste opäť klesol, jeho hodnota mínus 0,3 bodu sa v porovnaní s augustom znížila o tri percentuálne body. Vývoj indikátora ovplyvnilo podľa úradu negatívne hodnotenie súčasného dopytu, pričom očakávaný dopyt respondenti hodnotili pozitívne.

V septembri sa spotrebiteľská nálada nepatrne zhoršila. Indikátor spotrebiteľskej dôvery klesol oproti predchádzajúcemu obdobiu o 0,4 bodu na mínus 23 bodov najmä vplyvom zvýšenia pesimizmu pri očakávanej nezamestnanosti. Aktuálne boli spotrebitelia optimistickejší ako pred rokom, a to o 8,6 bodu.