Napätie v eurozóne sa znížilo, britská ropa zdražela

10.5.2012

NEW YORK 10. mája (WEBNOVINY) – Ceny britskej ropy Brent v stredu vzrástli a zastavili tak svoje oslabovanie z predchádzajúcich piatich dní.

Dôvodom bolo zníženie napätia v eurozóne, po informáciách o schválení platieb pre Grécko zo záchranného programu. Predstavitelia vlád krajín eurozóny odsúhlasili pre Grécko ďalších 5,2 mld. eur z medzinárodného úverového programu.

Tranžu uvoľnia veritelia v plánovanom štvrtkovom termíne aj napriek neistote po víkendových voľbách do gréckeho parlamentu, v ktorých získali väčšinu odporcovia úsporných opatrení. Júnové dodávky britskej ropy Brent zdraželi o 47 centov na 113,20 USD za barel. Pokles cien americkej ropy však pokračoval šiesty deň po sebe. Ceny ľahkej americkej ropy klesli o 20 centov na 96,81 USD za barel a za šesť dní sa nachádzajú nižšie o 8,8 %.

Ceny zlata v stredu oslabili a dostali sa pod hranicu 1 600 USD a zmazali takmer celý nárast od začiatku roku. Dôvodom bola politická nestabilita v Grécku a obavy zo španielskych bánk.

Španielska vláda totiž požiada domáce banky, aby zvýšili o ďalších 35 mld. eur rezervy na úvery súvisiace so sektorom nehnuteľností. Spotová cena zlata bola o 18:50 GMT na úrovni 1 589,26 USD za uncu, čo bolo o 1 % menej ako utorková záverečná hodnota. Júnové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 10,30 USD na 1 594,20 USD za uncu.