Nasdaq zvýšil odškodné za Facebook, vyplatí ďalšie milióny

22.7.2012

WASHINGTON/NEW YORK 22. júla (WEBNOVINY) – Prevádzkovateľ akciovej burzy Nasdaq, spoločnosť Nasdaq OMX Group, ponúkol v piatok firmám, ktoré utrpeli straty pri májovom začiatku obchodovania s akciami sociálnej siete Facebook, odškodnenie 62 mil. USD.

Je to o 22 mil. viac ako predchádzajúca júnová ponuka na úrovni 40 mil. USD, ktorú investori kritizovali ako nedostatočnú.

Platba prebehne v hotovosti

Nasdaq plánuje vyplatiť celú ujmu odškodnenia v hotovosti, čo znamená ústup od pôvodného zámeru kompenzovať firmy poskytnutím obchodných úverov alebo zliav.

Spoločnosti, ktoré sa zaviažu, že si od burzového operátora nebudú vymáhať náhradu škôd súdnou cestou, má Nasdaq vyplatiť do šiestich mesiacov.

Burzový debut prevádzkovateľa najväčšej internetovej siete na svete Facebook sprevádzali v máji technické problémy v dôsledku preťaženia obchodného systému.

Odškodnenie kvôli poruche

Odškodnenie majú dostať obchodníci, ktorí si objednali akcie Facebooku, porucha však zabránila realizácii ich príkazov.

Na kompenzácie majú mať investori nárok aj v prípadoch, kedy príkazy na kúpu akcií prešli, systém však nepotvrdil realizáciu obchodu. Akcie Facebooku sa bezprostredne po uvedení na burzu vyšplhali nad hranicu 42 USD dolárov za kus, následne sa však vrátili k upisovacej cene 38 USD.

Prepad kurzu ďalej pokračoval a piatkové obchodovanie Facebook uzatvoril na úrovni 28,76 USD za akciu.