Návrat ku drachme by bol pre Grékov katastrofou

26.5.2012

ATÉNY 26. mája (WEBNOVINY) – Líder gréckej konzervatívnej strany Nová demokracia Antónis Samarás v sobotu varoval pred katastrofickými dopadmi odchodu krajiny z eurozóny. K tomu ich podľa jeho slov dovedú radikálne ľavicové strany odmietajúce podmienky medzinárodných dohôd o finančnej pomoci.

Podľa jeho slov by návrat drachmy znamenal znehodnotenie úspor, zvyšovanie cien, zníženie kvality života či medzinárodnú izoláciu. Predseda víťaznej strany z májových volieb v rámci kampane pred opakovanými júnovým hlasovaním dokonca varoval pred nedostatkom jedla či liekov.

„Všetci sa zhodujeme na tom, že odmietnutie úverových dohôd bude znamenať odchod Grécka z eurozóny. Samozrejme, bude to pre zvyšok Európy bolestivé, no pre Grécko to bude znamenať koniec a absolútnu katastrofu,“ povedal Samarás na sobotňajšom straníckom zjazde.

„Žiadna spoločnosť, ekonomika ani demokracia nemôže akceptovať taký náhly kolaps. Ak odmietneme dohody, budeme izolovaní na dlhé roky, nebudeme mať jedlo, lieky ani palivá. Budeme žiť v trvalom výpadku,“ agitoval líder Novej demokracie, ktorá by podľa aktuálnych prieskumov skončila na druhom mieste za Koalíciou krajnej ľavice (SYRIZA). Tá plánuje odmietnuť ďalšie reformy a úsporné opatrenia, ktorými EÚ a MMF podmieňujú finančnú pomoc bankrotujúcej krajine.