Návrh rozpočtu je podľa SaS ďalšou premrhanou príležitosťou

12.10.2013

BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Opozičná strana SaS považuje vládou schválený návrh štátneho rozpočtu na budúci rok za ďalšiu premárnenú príležitosť na ceste k dosiahnutiu rozpočtovej rovnováhy a zníženiu verejného dlhu.

Zavedenie poplatkov pre obchodné spoločnosti s minimálnym alebo nulovým ziskom označila za manéver vlády Roberta Fica na odpútanie pozornosti od podstatných otázok, súvisiacich s návrhom štátneho rozpočtu na rok 2014.

„Nemôžeme uveriť, že by takýto nepríčetný nápad mohol niekto myslieť vážne aj vo vláde, ktorá svojou hospodárskou politikou robí zo Slovenska čiernu dieru investičnej príťažlivosti,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

Platba za nedosiahnutie zisku by podľa lídra SaS bola de facto pokutou, ignorovala by realitu začínajúcich podnikov, podnikateľského neúspechu a odradzovala od investovania a zakladania firiem. Daňová správa by sa zároveň musela vyrovnať so stovkami spoločností, ktoré reálne nevykonávajú žiadnu podnikateľskú činnosť, ale sú zapísané v Obchodnom registri.

Pozornosť si podľa SaS zasluhuje skôr fakt, že „vláda nie je schopná udržať výdavky štátneho rozpočtu aspoň na úrovni tohto roka a počíta s ich relatívne vysokým rastom“. S tým podľa liberálov súvisí aj skutočnosť, že vláda vyprodukuje v budúcom roku aj vyšší deficit.

Rast dlhu v nemocniciach

Opozičná strana upozornila aj na to, že „Smer v rozpore so svojou tradične ľavicovou rétorikou ide znížiť zdravotný odvod za poistencov štátu. V nezreformovanom sektore, akým je slovenské zdravotníctvo, táto takzvaná úspora bude znamenať len rast explicitného i vnútorného dlhu vo verejných nemocniciach“. Očakávanie vlády, že v budúcom roku sa dosiahnu výrazné rozpočtové úspory na základe reformy verejnej správy ESO, považuje SaS za nerealistické. „Vedie nás k tomu skúsenosť s prvou vládou Smeru, ako aj bezradnosť tejto garnitúry úspešne riešiť aj jednoduchšie problémy, napríklad výberové konanie na vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu,“ uviedol Sulík.

Ministerstvo financií na jednej strane navrhuje znížiť korporátnu daň z 23 na 22 %, na druhej však chce zaviesť licencie pre obchodné spoločnosti. Tie by mali platiť aj spoločnosti, ktoré vykážu minimálny alebo žiaden zisk. V konečnom dôsledku by mal byť rozpočet po započítaní vplyvov týchto dvoch opatrení v pluse. Na licenciách by totiž mal vybrať o 84,2 mil. eur viac, ako ho bude stáť zníženie sadzby korporátnej dane.

Viac o rozpočte 2014:

Ficova vláda schválila rozpočet na rok 2014

Envirorezort bude mať o tretinu nižší rozpočet

Rezort spravodlivosti si prilepší, viac pôjde na väzenstvo

Vláda ukrojila aj z budúcoročného rozpočtu pre školstvo

Rozpočet ministerstva vnútra sa zvýši o 124 percent

Na obranu pôjde jedno percento hrubého domáceho produktu

Na slovenskú kultúru pôjde z rozpočtu menej peňazí

Úrad vlády dostane budúci rok o 15 percent menej

Rozpočet parlamentu sa zvýši, nakúpia aj počítače

Rezort diplomacie bude mať budúci rok menej peňazí

Schodok nižší ako sa plánovalo

Vláda Roberta Fica schválila vo štvrtok návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2014 až 2016. Materiál teraz poputuje do parlamentu, kde sa bude prerokúvať na poslednej tohtoročnej schôdzi. Podľa termínov stanovených v rozpočtových pravidlách verejnej správy má pritom vláda predložiť návrh rozpočtu na budúci rok do Národnej rady SR do 15. októbra.

Verejná správa na Slovensku, teda štátne úrady, samosprávy a ďalšie subjekty verejnej správy, by mali podľa vládou schváleného návrhu v budúcom roku hospodáriť s deficitom na úrovni 2,83 % hrubého domáceho produktu. Schodok by tak mal byť mierne nižší, ako sa plánovalo v pôvodnom návrhu rozpočtu z polovice augusta, ktorý hovoril o budúcoročnom deficite na úrovni 2,9 % výkonu ekonomiky.