NBS odhaduje nižšie tempo rastu slovenskej ekonomiky

BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Národná banka Slovenska (NBS) pokračuje v znižovaní odhadu rastu slovenskej ekonomiky pre tento rok.

Kým v marci očakávala centrálna banka tohtoročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) o 0,7 %, aktuálne už v najnovšej prognóze očakáva rast na úrovni 0,6 %.

Ešte začiatkom roka pritom NBS prognózovala rast slovenskej ekonomiky o 1,3 %. Podľa viceguvernéra NBS Jána Tótha aktuálne zníženie odhadu rastu vyplýva skôr z efektu zaokrúhľovania, keďže sa odhad rastu reálne znižuje z 0,67 % na 0,64 %.

Centrálna banka však mení ekonomické očakávania pre budúce roky, a to hlavne z dôvodu oslabenia externého dopytu, ale aj pre oslabenie domáceho dopytu. V roku 2014 predpovedá NBS zrýchlenie rastu na 2,3 %.

V marci pritom prognózovala pre rok 2014 hospodársky rast ešte na úrovni 2,8 %. V roku 2015 by rast slovenského hospodárstva mal dosiahnuť 3,3 %, pričom v predchádzajúcej prognóze očakávala NBS rast o 3,8 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...