Nečakaný rast zásob ropy v USA znížil jej cenu

21.6.2012

NEW YORK 21. júna (WEBNOVINY) – Ceny ropy klesli o viac ako 3 % po zverejnení správy o nečakanom raste zásob tejto komodity v USA.

Dopyt po rope brzdila aj americká centrálna banka (Fed), ktorá oznámila predĺženie mimoriadnych opatrení s cieľom znížiť dlhodobé úrokové sadzby.

Federálny rezervný systém však neohlásil ďalšie kolo politiky kvantitatívneho uvoľňovania v podobe priamych nákupov dlhopisov. Dve predchádzajúce kolá kvantitatívneho uvoľnenia povzbudili investície do rizikovejších aktív, vrátane komodít.

Augustové dodávky ľahkej americkej ropy klesli o 2,90 USD na 81,45 USD za barel. Ceny britskej ropy Brent oslabili o 3,07 USD na 92,69 USD za barel.

Ceny zlata v stredu oslabili po tom, čo závery dvojdňového zasadnutia americkej centrálnej banky sklamali investorov, ktorí očakávali, že Federálny rezervný systém v rámci kvantitatívneho uvoľnenia naleje do ekonomiky nové peniaze.

Takýto krok centrálnej banky by zvýšil dopyt po žltom kove ako poistke voči inflácii. Spotová cena zlata bola o 18:45 GMT na úrovni 1 608,09 USD za uncu, čo bolo o 0,5 % menej ako piatková záverečná hodnota. Augustové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zlacneli o 7,40 USD na 1 615,80 USD za uncu.