Nechali ste nám sekeru, bráni sa Fico pred kritikou opozície

31.7.2012

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Urýchlenie schvaľovania zákona o sociálnom poistení, ktorým sa okrem iného má znížiť príspevok do druhého piliera zo súčasných 9 % na 4 %, je podľa premiéra Roberta Fica dôsledkom stavu, v ktorom nechala verejné financie predchádzajúca vláda.

Vyhlásil to v utorok pri odôvodňovaní skráteného legislatívneho konania k zákonu, ktoré inicioval vládny kabinet na mimoriadnom pondelňajšom rokovaní.

Kritiku opozície z tohto pohľadu preto premiér Fico odmieta. Podľa neho výpadok daňových príjmov spôsobený predovšetkým nefunkčnosťou systému na daňovej správe, ale aj nekryté výdavky v rozpočte znamenajú rozpočtovú dieru pre tento rok na úrovni 500 mil. eur.

Dôchodkový systém je neudržateľný

„Môžete nás kritizovať, koľko chcete, ale toto si nikdy nezmažete z čela, že ste nastavili zle dôchodkový systém, a že ste nám nechali takúto sekeru v roku 2012, a že táto sekera bola spôsobená chaosom vo finančnej správe,“ odkázal opozičným poslancom premiér.

Premiér skonštatoval, že dôchodkový systém pri 9-percentnom druhom pilieri je neudržateľný. „Tento systém nevieme udržať,“ povedal.

Vláda musí podľa neho kvôli 9-percentnému druhému pilieru každoročne do Sociálnej poisťovne posielať približne jednu miliardu eur.

Smer je podľa Fica pripravený na diskusiu s opozíciou o tom, že by sa pri vyrovnanom štátnom rozpočte odvody do druhého piliera zvýšili z navrhovaných 4 % na 6 % z hrubej mzdy sporiteľa. Podľa KDH má však svoj podiel viny na súčasnom stave verejných financií aj predseda vlády Robert Fico a minister financií Peter Kažimír.

Za výpadky na DPH môže softvér

„Jednou z príčin, prečo sú vysoké výpadky na DPH je to, že ani po štyroch mesiacoch vo vláde minister financií nezabezpečil nákup potrebného softvérového a dátového vybavenia na kontrolu výberu DPH. Kontroly sa preto robia s nedostatočnou softvérovou asistenciou. Úradníci nedokážu vyhodnocovať úroveň rizikovosti firiem z hľadiska podvodov a preto ani kontroly nie sú účinné,“ konštatuje podpredseda KDH pre verejné financie Miloš Moravčík.

Šetrenie ministerstva financií na dátach a softvéri tak podľa jeho slov spôsobuje štátu škody v desiatkach miliónov eur a vytvára priestor na ďalšie daňové úniky. Skráteným legislatívnym konaním k zákonu o sociálnom poistení chce vláda uviesť túto normu do života o mesiac skôr, teda 1. septembra tohto roku.

Znamenalo by to aj skoršie zníženie odvodu do druhého dôchodkového piliera zo súčasných 9 % na 4 %. Takýto posun by znamenal, že verejné financie by si v tomto roku polepšili o ďalších 40 mil. eur. Okrem toho chce dosiahnutie plánovaného deficitu Ficov kabinet zabezpečiť aj viazaním výdavkov jednotlivých kapitol a ďalšími dodatočnými opatreniami.