Nehnuteľnosti zažívajú perné obdobie, ceny naďalej klesajú

2.8.2012

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku pokračujú v poklese.

Priemerná cena metra štvorcového nehnuteľností na bývanie dosiahla v druhom tohtoročnom štvrťroku hodnotu 1227 eur, čo predstavuje zníženie o 0,65 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku a medziročný pokles o 2,3 %.

V prvom tohtoročnom štvrťroku pritom priemerná cena nehnuteľností na bývanie poklesla v medzikvartálnom porovnaní o 0,1 % a v medziročnom porovnaní rovnako ako v druhom štvrťroku, teda o 2,3 %.

Vyplýva to z výpočtov Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá vychádza z údajov Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS).

Ceny domov sú pod úrovňou priemerných cien

„Priemerné ceny domov a bytov sa v posledných štvrťrokoch mierne znižovali a aktuálne sú tesne pod úrovňou priemerných cien v roku 2007,“ konštatuje centrálna banka.

Pokračujúce znižovanie priemerných cien nehnuteľností na bývanie je podľa NBS signálom stagnácie slovenského trhu s bývaním.

„V dôsledku neistoty v eurozóne stále chýbajú také stimuly, ktoré by prispeli k oživeniu dopytu po bývaní. Preto sa vo vývoji slovenského trhu s bývaním v najbližších mesiacoch neočakávajú žiadne zásadnejšie zmeny,“ dodáva centrálna banka.

Priemerné ceny domov a bytov klesali pritom v druhom štvrťroku vo väčšine krajov, s výnimkou Nitrianskeho a Žilinského kraja, kde stúpli o 0,97 % resp. o 0,8 %. Vývoj cien však bol podľa centrálnej banky v jednotlivých krajoch značne diferencovaný.

Výraznejšie zľavy v Bratislavskom a Trenčianskom kraji

V Bratislavskom kraji a Trenčianskom kraji priemerné ceny poklesli výraznejšie ako v predchádzajúcom štvrťroku.

Konkrétne v Bratislavskom kraji poklesla priemerná cena nehnuteľností na bývanie za meter štvorcový o 0,84 % na 1644 eur a v Trenčianskom kraji o 3,5 % na 658 eur.

„V Banskobystrickom kraji sa aktuálne priemerné ceny domov a bytov znížili, kým v predchádzajúcom štvrťroku došlo v tomto kraji k ich najvýraznejšiemu rastu. V Žilinskom kraji priemerné ceny nehnuteľností na bývanie mierne rástli už druhý štvrťrok po sebe,“ uvádza NBS.

Zníženie priemerných cien zaznamenala NBS prakticky pri všetkých typoch bytov. Netradične sa najviac znížili priemerné ceny jednoizbových bytov, a to o 2,6 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku a o 1,3 % na medziročnej báze.

„Zníženie cien jednoizbových bytov môže súvisieť s korekciou výrazného rastu ich ponukových cien v predchádzajúcom štvrťroku,“ uvádza centrálna banka.

Priemerné ceny domov zaznamenali v druhom tohtoročnom štvrťroku opätovný rast. Výraznejšie sa podľa NBS zvýšili priemerné ceny priestrannejších víl ako priemerné ceny štandardných domov.