Neistá ekonomika USA zvýšila nezamestnanosť, vyhlásil FED

BRATISLAVA 18. septembra (WEBNOVINY) – Neistý výhľad ekonomiky v USA od roku 2008 zvýšil mieru nezamestnanosti o jeden až dva percentuálne body.

Vyplýva to z aktuálnej štúdie, ktorú zverejnila v pondelok americká centrálna banka (Fed).

Autori správy z pobočky Fed-u v San Franciscu tvrdia, že neistota v ekonomike evidentne prehĺbila recesiu a spomalila zotavenie, čo sa napriek opatreniam centrálnej banky prejavilo na raste nezamestnanosti.

„Ak by sa za posledné štyri roky neistota vôbec nezvýšila, miera nezamestnanosti by bola bližšie k 6 alebo 7 % než k aktuálne evidovaným osem až deväť percent,“ uvádza sa v správe.

Federálny rezervný systém v decembri 2008 stlačil úrokové sadzby takmer na nulu, aby podporil zotavenie ekonomiky a následne investoval bilióny dolárov do nákupov dlhopisov s cieľom stlačiť nadol dlhodobé úrokové sadzby.

Od nástupu hospodárskeho zotavenia pred troma rokmi sa však nezamestnanosť vytrvalo drží nad hranicou osem percent. Fed minulý týždeň oznámil nový program nákupu dlhopisov, v ktorom mieni pokračovať dovtedy, kým na trhu práce nenastane výrazné zlepšenie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...