Nemci musia zmeniť prístup k eurozóne, tvrdí miliardár Soros

10.9.2012

NEW YORK 10. septembra (WEBNOVINY) – Americký miliardár maďarského pôvodu George Soros verejne vyzval Nemecko, aby buď zmenilo spôsob vedenia eurozóny, alebo z nej vystúpilo.

Kontroverzný finančník sa tak vyjadril v článku, ktorý vyšiel v pondelkovom vydaní časopisu New York Review of Books. Sorosovi sa dlhodobo nepozdávajú aktuálne trendy úsporných opatrení, do ktorých Berlín núti zadlžené, predovšetkým juhoeurópske krajiny.

Odchod Nemcov by podľa jeho slov síce bol vážnou, no „jednorazovou a zvládnuteľnou“ záležitosťou. Bol by však lepší ako „chaotický domino efekt“ v podobe núteného odchodu jednej krajiny za druhou zo spoločnej menovej únie na základe špekulácii a tlaku trhov.

Rodák z Budapešti vo svojom článku taktiež označil euro za „od počiatku neúplnú menu“, ktorej problémy sa iba odsúvali a naplno prepukli až po prevalení problémov Grécka.

„Ak členovia eurozóny nedokážu žiť spolu bez toho, aby ťahali svoju úniu do pretrvávajúcemu poklesu, bolo by lepšie, aby sa po vzájomnej dohode oddelili. Politika Nemecka síce eurozónu udrží na neurčitý čas pokope, no nie navždy. Rozdelenie Európy na dlžníkov a veriteľov diktujúcich podmienky je totiž politicky neakceptovateľné pre mnohých Európanov,“ píše Soros, podľa ktorého potenciálny rozpad eurozóny spôsobí koniec spoločného trhu Európskej únie.

„Čím neskôr sa tak stane, tým budú dôsledky horšie,“ dodal 81-ročný magnát, ktorý v 90. rokoch zbohatol najmä vďaka špekuláciám na finančnom trhu. Ten by Nemcov najradšej videl v pozícii „benevolentného hegemóna“, čo bude podľa neho lepšie ako to, čo robia teraz.