Nemci skúšajú na európskych bankách záťažové testy

18.11.2013

FRANKFURT 18. novembra (WEBNOVINY) – V súčasnosti nevznikajú v ekonomike žiadne bubliny a investori sú si vedomí toho, že súčasné nízke úrokové sadzby sú výnimočnou situáciou, ktorá nevydrží. Uviedol to v nedeľu predstaviteľ nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel pre noviny Euro am Sonntag.

Rekordne nízke úrokové sadzby sú podľa Nagela pre účastníkov trhu veľkou výzvou a mnohí z nich hľadajú alternatívne investície.

„Nevidím, že by sa formovali bubliny, ale každý investor si musí byť vedomý, že môže prísť prípadná korekcia, hlavne v prípade, že sa na trhy vráti volatilita,“ povedal Nagel. Podľa jeho slov musia dať centrálne banky obchodníkom na kapitálovom trhu jasný signál, že by nemali očakávať, že súčasná situácia je trvalá.

Na otázku, či je možné, že pripravované záťažové testy v Európe spôsobia bankám ťažkosti a zintenzívnia finančnú krízu, Nagel odpovedal, že sa samozrejme objavujú špekulácie, no banky by to mohli zvládnuť. Podľa Nagela sú záťažové testy „šancou ukázať, že sú na budúce krízy dobre pripravené“.