Nemecká ekonomika oslabila tretí mesiac v rade

25.7.2012

BERLÍN 25. júla (WEBNOVINY) – Nemecká podnikateľská dôvera v júli oslabila tretí mesiac v rade a prepadla sa najnižšie od marca 2010.

Výsledky prieskumu, ktorý zverejnil v stredu mníchovský inštitút Ifo naznačujú, že voči dlhovej kríze v eurozóne prestáva byť odolná aj najväčšia európska ekonomika.

Index podnikateľskej dôvery založený na prieskume, v rámci ktorého inštitút oslovil 7 tis. spoločností, klesol na 103,3 bodu z júnových revidovaných 105,2 bodu a ocitol sa najnižšie od marca 2010.

Neistota vzrástla a v nasledujúcich mesiacoch sa bude pravdepodobne zvyšovať, uviedol ekonóm inštitútu Ifo Klaus Wohlrabe a dodal, že nemecká ekonomika v druhom kvartáli pravdepodobne posilnila o 0,1 % a rovnakú mieru rastu možno očakávať aj v treťom štvrťroku.

Vedľajší index súčasných podnikateľských podmienok inštitútu Ifo klesol na 111,6 bodu z júnových 113,9 bodu a index očakávaní na 95,6 bodu z 97,2 bodu.

Nemecká vláda naďalej očakáva, že najväčšia európska ekonomika v tomto roku porastie o 0,7 %. Uviedla to v stredu hovorkyňa ministerstva hospodárstva po tom, čo sa kľúčový ukazovateľ podnikateľskej dôvery prepadol najhlbšie za dva roky.

„Indikátor inštitútu Ifo ukazuje, že neistota v eurozóne vzrástla. Dlhová kríza v eurozóne znamená vyššie riziká aj pre našu ekonomiku, zároveň ale naša ekonomika vykazuje vysokú mieru rastu a odolnosti,“ uviedla hovorkyňa. „Z tohto dôvodu je pravdepodobné, že opatrné očakávania, ktoré prezentovala na jar vláda, sa potvrdia. V tomto roku to znamená rast na úrovni 0,7 %,“ dodala hovorkyňa.