Nemecká ekonomika sa vyhla recesii a mala by opäť zosilnieť

BERLÍN 24. mája (WEBNOVINY) – Nemecká ekonomika v prvom štvrťroku tohto roka podľa sezónne prispôsobených údajov medzikvartálne posilnila o 0,5 percenta.

Informoval o tom v stredu štatistický úrad krajiny, ktorý tým potvrdil svoj skorší odhad. Nemecko sa pomerne rýchlo zotavilo z globálnej finančnej krízy v rokoch 2008 a 2009.

V posledných troch mesiacoch minulého roka síce HDP krajiny na medzikvartálnej báze klesol o 0,2 percenta, aktuálne údaje však dokazujú, že najväčšia európska ekonomika sa vyhla recesii.

K rastu v prvom kvartáli prispelo najmä zotavenie exportu, ktorý sa zväčšil o 1,7 percenta po tom, čo za posledné tri mesiace vlaňajška zaznamenal pokles o 1,5 percenta. Súkromná spotreba, ktorá v závere minulého roka klesla o 0,2 percenta, vykázala v prvom štvrťroku medzikvartálny rast na úrovni 0,4 percenta.

Popredné inštitúty hospodárskeho výskumu v Nemecku minulý mesiac mierne zlepšili výhľad rastu ekonomiky v tomto roku na 0,9 percenta zo skoršej prognózy na úrovni 0,8 percenta. Vláda v Berlíne zotrváva pri svojej skoršej prognóze, podľa ktorej by mal výkon ekonomiky v roku 2012 posilniť o 0,7 percenta.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...