Nemecká ekonomika vzrástla v prvom kvartáli nad očakávania

BERLÍN 15. mája (WEBNOVINY) – Nemecká ekonomika v prvom kvartáli tohto roka rástla viac, než sa očakávalo, keď jej k oživeniu pomohol export.

Podľa predbežných údajov, ktoré v utorok zverejnil nemecký štatistický úrad, hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka vzrástol počas januára až marca medzikvartálne o 0,5 % po poklese o 0,2 % v poslednom štvrťroku minulého roka.

V medziročnom porovnaní zrýchlil rast HDP krajiny na 1,7 % z úrovne 1,5 % v období októbra až decembra 2011. Analytici oslovení agentúrou Reuters prognózovali medzikvartálny rast nemeckej ekonomiky na úrovni 0,1 % a očakávali, že medziročne posilní o 0,8 %.

Štatistický úrad ďalej uviedol, že motorom rastu bol export a zvýšila sa aj domáca spotreba, čo pomohlo vykompenzovať pokles investícií.

„Rast o 0,5 % ukončí diskusie o možnej recesii v Nemecku,“ povedal Bernd Hartman, analytik VP Bank.

„Nemeckej ekonomike sa darí lepšie, než ostatným členom eurozóny. Neverím však, že jej rast bude pokračovať touto rýchlosťou,“ dodal Jörg Kreamer z Commerzbank.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...