Nemecká inflácia sa vraj nevymkne spod kontroly

11.5.2012

FRANKFURT 11. februára (WEBNOVINY) – Miera inflácie v Nemecku je v súčasnosti nad priemerom eurozóny, nehrozí však, že by sa vymkla spod kontroly. Tvrdí to guvernér nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) Jens Weidmann.

Banka tento týždeň informovala, že štrukturálne reformy v krajinách na okraji eurozóny sa pravdepodobne odrazia na vyššej miere inflácie v Nemecku.

Reformy však zvýšia konkurencieschopnosť periférnych ekonomík a takýto scenár umožňuje, aby nemecká inflácia prekročila priemer eurozóny, uviedla Bundesbank vo vyhlásení pre parlament.

Weidmann, ktorý je zároveň členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB), podľa piatkového vydania denníka Bild ďalej uviedol, že úlohou ECB je zabezpečiť cenovú stabilitu, a preto je kľúčové, aby nepodliehala tlakom finančnej politiky.

„Ak zotrváme pri našich princípoch, nehrozí, že by sa inflácia mohla vymknúť spod kontroly,“ povedal Weidmann. Európska centrálna banka stanovila tohtoročnú cieľovú mieru v eurozóne na úrovni tesne pod 2 %.

„Nemecko bolo dlhé roky pod priemerom. Vzhľadom na pozitívny vývoj našej ekonomiky a nízku nezamestnanosť môžeme teraz byť dočasne nad priemerom,“ konštatoval šéf Bundesbanky.

Medziročná inflácia nemeckých spotrebiteľských cien sa podľa revidovaných údajov, ktoré zverejnil v piatok štatistický úrad krajiny, pohybovala v apríli na úrovni 2,1 %.

Dvojpercentný prah ECB tak prekročila v 15. mesiaci po sebe. Medziročná inflácia meraná harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) dosiahla v apríli 2,2 %.