Nemecká inflácia v novembri spomalila

29.11.2012

BERLÍN 29. novembra (WEBNOVINY) – Nemecká inflácia v novembri mierne spomalila tempo medziročného rastu na 1,9 % a prvýkrát od júla tohto roka sa dostala pod inflačný cieľ Európskej centrálnej banky (ECB).

Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré zverejnil nemecký štatistický úrad. Spotrebiteľské ceny v krajine v medzimesačnom porovnaní oslabili o 0,1 %.

Medzimesačné aj medziročné údaje o inflácii tak naplnili očakávania analytikov, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters. Pod oslabenie inflácie sa podpísali nižšie ceny vykurovacieho oleja, nafty a benzínu.

Podľa ekonómov zostane inflácia v Nemecku v nasledujúcich mesiacoch pravdepodobne na nižších úrovniach, a to v dôsledku pokračujúceho poklesu cien ropy.

„Očakávame, že úroveň inflácie zostane v nasledujúcich mesiacoch zhruba na súčasných úrovniach. Slabá ekonomická situácia, ktorá sama o sebe hovorí o zmiernení inflačných tlakov, by mala byť sprevádzaná slabším eurom a v strednodobom horizonte mierne rastúcimi cenami surovín,“ povedal analytik Postbank Thilo Heidrich.