Nemecká opozícia varuje, že euroval nepodporí automaticky

29.3.2012

BERLÍN 29. marca (WEBNOVINY) – Nemeckí opoziční sociálni demokrati automaticky nepodporia nové opatrenia na prekonanie dlhovej krízy v eurozóne.

Na úvod parlamentnej rozpravy o Európskom mechanizme pre stabilitu (ESM) to vyhlásil vo štvrtok šéf parlamentnej frakcie Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Frank-Walter Steinmeier.

Vládu kancelárky Angely Merkelovej obvinil zo zavádzania nemeckého ľudu, pričom poukázal na zmenu postoja v otázke navýšenia záchranného fondu eurozóny.

Minister financií Wolfgang Schäuble predtým v dolnej komore parlamentu (Bundestag) uviedol, že na schôdzke ministrov financií eurozóny v závere týždňa navrhne presunutie 200 miliárd eur, ktoré eurozóna vyčlenila na pomoc Grécku, Írsku a Portugalsku, do ESM.

„Treba pracovať na tom, aby ste nás presvedčili,“ vyhlásil Steinmeier. „Pán Kauder, nemyslite si, že schválenie fiškálneho paktu a ESM vám jednoducho padne do lona,“ povedal Steinmeier na adresu Volkera Kaudera, šéfa frakcie Merkelovej kresťanských demokratov v Bundestagu.

Na schválenie trvalého eurovalu postačuje v parlamente jednoduchá väčšina. Schválenie fiškálnej zmluvy si však vyžaduje v dolnej komore dvojtretinovú väčšinu, ktorou vládna koalícia kancelárky Angely Merkelovej nedisponuje.

Opozičné strany SPD a Zelení v minulosti opakovane podporili iniciatívy vládneho kabinetu v boji proti kríze, pred májovými regionálnymi voľbami a budúcoročnými voľbami do federálneho parlamentu však volia konfrontačnejší prístup, uviedla agentúra Reuters.

Sociálni demokrati a Zelení požadujú, aby sprísnenie rozpočtových pravidiel sprevádzali v eurozóne opatrenia na podporu hospodárskeho rastu. O fiškálnom pakte chcú preto hlasovať až po letnej prestávke, kedy by ho mal ratifikovať aj francúzsky parlament.

Odklad hlasovania však vládny kabinet odmieta. „Názor vlády je, že o fiškálnom pakte a Európskom mechanizme pre stabilitu (ESM) sa rozhodne pred letnou prestávku,“ uviedol v stredu hovorca vlády Steffen Seibert.