Nemecká podnikateľská dôvera po šiestich mesiacoch oslabila

25.10.2013

BERLÍN 25. októbra (WEBNOVINY) – Nemecká podnikateľská dôvera v októbri po šiestich mesiacoch oslabila. Index dôvery podľa údajov, ktoré zverejnil v piatok mníchovský inštitút Ifo, klesol na 107,4 bodu zo septembrových 107,7 bodu a ocitol sa najnižšie od júla.

Ekonómovia v prieskume agentúry Reuters očakávali posilnenie indexu na 108 bodov. Vedľajší index súčasných podmienok klesol mierne na 111,3 bodu zo septembrových 111,4 bodu.

Ukazovateľ merajúci budúce očakávania oslabil na 103,6 bodu zo 104,2 bodu. Exportné očakávania nemeckých priemyselných výrobcov však podľa inštitútu Ifo posilnili na tohtoročné maximum.

Nemecko tento týždeň mierne zlepšilo hospodársku prognózu na budúci rok. Najväčšia európska ekonomika by mala posilniť o 1,7 % namiesto skoršie odhadovaných 1,6 %. Prognózu tohtoročného rastu ministerstvo hospodárstva v Berlíne ponechalo na úrovni 0,5 %.

Nemecká ekonomika počas prvých rokov dlhovej krízy v eurozóne vykazovala silný rast a po oslabení v závere vlaňajška sa v prvom kvartáli tohto roka opäť zotavila.

Podľa aktuálnej prognózy Medzinárodného menového fondu by malo nemecké hospodárstvo v tomto roku posilniť o 0,5 % a v budúcom roku o 1,4 %.