Nemecka vláda otočila, Španielsko dostane viac času

BERLÍN 1. júna (WEBNOVINY) – Nemecká vláda zmenila názor a podporuje návrh Európskej komisie (EK), podľa ktorého by Španielsko malo dostať viac času na zníženie rozpočtového deficitu.

Doteraz bol postoj Nemecka voči zmierňovaniu úsporných opatrení chladný.

Španielsko prezentovalo stabilizačný program, v rámci ktorého jasne deklarovalo záujem dosiahnuť rozpočtový deficit na úrovni 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2013, povedal hovorca ministerstva financií Johannes Blankenheim.

„Podporujeme Madrid v jeho snahe o prijatie nevyhnutných opatrení,“ dodal. Zároveň si Nemecko podľa jeho slov uvedomuje, že vzhľadom na negatívny ekonomický vývoj bude pre Španielsko náročné splniť svoje ciele.

V reakcii na otázku novinárov či Nemecko podporuje návrh EK hovorca povedal, že podľa jeho názoru „je to presne to, čo povedal“.

Európska komisia (EK) je podľa stredajšieho vyhlásenia eurokomisára pre hospodárske a menové záležitosti Olliho Rehna pripravená dať Španielsku viac času na zníženie jeho rozpočtového deficitu na 3 % HDP, a to v prípade, ak Madrid predstaví solídny rozpočtový plán na roky 2013 a 2014.

Španielsko evidovalo v minulom roku schodok rozpočtu na úrovni 8,9 % HDP a v tomto roku ho plánuje znížiť na 5,3 % HDP, do roku 2013 by sa mal nachádzať na úrovni 3 % HDP. Tieto ciele sú však všeobecne považované za príliš optimistické pre krajinu, ktorá sa nachádza v recesii.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...