Nemecké banky potrebujú dodatočný kapitál 14 miliard eur

FRANKFURT 28. mája (WEBNOVINY) – Veľké nemecké banky budú potrebovať dodatočný kapitál v hodnote 14 miliard eur, aby splnili prísnejšie pravidlá bankovej bezpečnosti.

V utorok to uviedol nemecký úrad pre dohľad nad finančným trhom (Bafin). Vďaka zvyšovaniu kapitálu a predaju rizikových aktív sa znížila kapitálová potreba bánk z úrovne 32 miliard eur.

Medzinárodné regulačné orgány odsúhlasili zavedenie prísnejších bankových pravidiel od konca roku 2018, aby posilnili kapitálový „vankúš“ bánk. Je to spôsob ako prispieť k absorbovaniu potenciálnych strát v krízovom období. Do roku 2019 musí byť ukazovateľ kapitálovej primeranosti bánk Tier 1 na úrovni 6 %.

Pravidlá, známe ako Bazilej III, vstupujú postupne do platnosti od januára 2013 a tento proces potrvá nasledujúcich šesť rokov. Tieto pravidlá boli odpoveďou regulačných úradov na finančnú krízu, ktorá vznikla v rokoch 2007 až 2009. Vtedy boli vlády jednotlivých krajín nútené zachraňovať banky, ktoré nemali dostatok kapitálu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...