Nemecké mzdy by mali v tomto roku rásť výraznejšie

13.2.2012

BERLÍN 13. februára (WEBNOVINY) – Úroveň miezd v Nemecku by podľa ministerky práce Ursuly von der Leyen mala tento rok vzrásť o viac ako 2 %.

Ministerka v nedeľu pre noviny Bild uviedla, že pracujúci v Nemecku si zaslúžia vyššiu valorizáciu miezd, ako je miera inflácie. Tá je momentálne na úrovni 2,1 %.

„Teraz, keď sú korporátne zisky vysoké, je čas aby si zamestnanci vzali svoj podiel a aby ich mzdy citeľne vzrástli. Rast miezd by mal byť vyšší ako miera inflácie,“ povedala ministerka. Miernejší rast miezd v krajine v poslednej dekáde zvýšil konkurencieschopnosť Nemecka, ekonómovia však hovoria, že prispel k nestabilite v Európe.

V období medzi rokmi 2000 a 2007 sa valorizovali mzdy v Nemecku v priemere iba o 1 % ročne, zatiaľ čo priemer v eurozóne bol v sledovanom období 2,7 %. V roku 2011 rástli mzdy v najsilnejšej európskej ekonomike síce rýchlejšie, no tento rast dosiahol aj tak iba priemernú výšku 1,5 %.

Dva najväčšie odborové zväzy v Nemecku momentálne rokujú o zvýšení platov o 6,5 % pre celkovo 9 mil. pracovníkov v strojárstve a verejnom sektore. Zamestnávatelia však odmietajú tieto požiadavky a považujú ich za prehnané.