Nemeckí investori môžu žalovať ratingové agentúry

FRANKFURT 18. januára (WEBNOVINY) – Investori v Nemecku môžu žalovať ratingovú agentúru Standard & Poor’s (S&P) za to, že v čase krátko pred kolapsom banky Lehman Brothers neposkytla dostatočné informácie o finančných problémoch spoločnosti.

Rozhodol o tom najvyšší súd v Nemecku. Ide o vôbec prvý prípad, kedy nemecký súd povolil individuálnemu investorovi žalovať ratingovú agentúru. Jeho príklad by podľa agentúry Reuters mohli nasledovať aj ďalší sťažovatelia.

Postup ratingovej agentúry napadol nemecký dôchodca Jürgen Hillebrand, ktorý do kúpy investičného certifikátu Lehman Brothers investoval 30 tis. eur.

Na jeho rozhodnutie vplývala aj skutočnosť, že certifikát mal od S&P jednu z najvyšších známok A+, čo vyvolávalo dojem, že ide o konzervatívnu investíciu, uviedol pre agentúru Reuters právny zástupca sťažovateľa Jens-Peter Gieschen. Súd vydal rozhodnutie ešte 13. decembra a sťažovateľa o ňom vyrozumel 14. januára, dodal Gieschen.

Pád investičnej banky Lehman Brothers stál v októbri 2008 na začiatku globálnej finančnej krízy. Hovorkyňa S&P v Nemecku označila argumenty sťažovateľa za neopodstatnené.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...