Nemecko bude presadzovať daň z finančných transakcií

11.6.2012

BERLÍN 11. júna (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová je presvedčená o nutnosti európskej dane z finančných transakcií a túto problematiku nastolí na júnovej schôdzke s lídrami Španielska, Francúzska a Talianska.

Povedal to v pondelok na pravidelnej tlačovej konferencii hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert.

„Nie sme jediní v Európe, kto môže hovoriť o tom, kedy by sa takáto daň mala zaviesť, ale budeme za to viesť kampaň s veľkou energiou,“ konštatoval Seibert.

V rámci schválenej pomoci pre Španielsko však Berlín ešte nemá jasno, či sa poskytne z dočasného eurovalu, čiže Európskeho fondu finančnej stability (EFSF), alebo z jeho trvalého nástupcu, čiže Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM).

Trvalý euroval má začať fungovať od 1. júla. Hovorca nemeckého rezortu financií Martin Kotthaus v pondelok povedal, že Španielsko s väčšou pravdepodobnosťou dostane pomoc z trvalého eurovalu. „ESM je pravdepodobnejšou možnosťou ako EFSF… ESM je takmer zo všetkých hľadísk účinnejší ako EFSF,“ povedal Kotthaus na tlačovej konferencii. Hovorca vlády Seibert na tej istej konferencii konštatoval, že o tom, či financie budú z EFSF alebo ESM rozhodne načasovanie formálnej žiadosti Španielska o poskytnutie pomoci.