Nemecko, Holandsko a Fínsko riešia dohodu o rekapitalizácii

26.9.2012

BRUSEL 25. septembra (WEBNOVINY) – Nemecko, Holandsko a Fínsko žiadajú, aby sa možnosť priamej rekapitalizácie bánk z prostriedkov trvalého záchranného fondu eurozóny vzťahovala iba na budúce problémy.

Znamená to, že za riešenie súčasných ťažkostí bánk v krajinách ako Španielsko alebo Írsko by zodpovedali ich vlády.

„Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) môže prevziať priamu zodpovednosť za problémy, ktoré sa vyskytnú v rámci nového mechanizmu dohľadu, za (existujúce problémové) aktíva by však mali zodpovedať národné úrady,“ uviedli ministri v spoločnom vyhlásení.

Predstavitelia vlád troch krajín vyhlásenie bližšie nekomentovali. Podľa nemenovaného účastníka schôdzky v Helsinkách, ktorého citovala agentúra Reuters, „vyhlásenie znamená, že priama rekapitalizácia by sa nemala využiť na riešenie starých problémov“.

Možnosť využiť zdroje v trvalom záchrannom fonde na rekapitalizáciu bánk schválil júnový summit EÚ s cieľom zrušiť väzbu medzi problémovými bankami a verejnými dlhmi.

Podmienkou pre priamu rekapitalizáciu bánk je vytvorenie nového úradu pre dohľad v rámci Európskej centrálnej banky (ECB), s čím sa počíta v budúcom roku. O pomoc z ESM sa budú môcť uchádzať iba banky, ktoré nový úrad označí za „životaschopné“.