Nemecko má zmierniť nerovnováhy v eurozóne, vyzýva Barroso

FRANKFURT 6. novembra (WEBNOVINY) – Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso vyzval v utorok Nemecko, aby liberalizovalo svoj trh služieb a umožnilo rýchlejší rast miezd. Najväčšia európska ekonomika by tým podľa neho prispela k zmierneniu nerovnováh v rámci eurozóny. Vďaka spoločnému trhu v súčasnej podobe dokáže Nemecko využiť svoje konkurenčné výhody v technológiách a priemysle, povedal Barroso vo Frankfurte.

Berlín by preto podľa neho mal umožniť aj iným krajinám využiť svoje prednosti, napríklad otvorením trhu služieb alebo zvyšovaním miezd v súlade s rastom produktivity. „Otvorenejšie trhy v silných ekonomikách by tak poskytli veľmi dôležitý príspevok k zotaveniu slabších ekonomík,“ zdôraznil Barroso.

Vyjadrenia predsedu EK boli miernejšie ako minulotýždňová kritika zo strany amerického ministerstva financií, podľa ktorého prílišná závislosť Nemecka na exporte poškodzuje stabilitu európskej aj globálnej ekonomiky. Nemecko vykazovalo deficity obchodnej bilancie iba v prvých rokoch po skončení druhej svetovej vojny a od roku 1952 krajina viac vyváža, ako dováža. Najväčšie obchodné prebytky má Nemecko voči Francúzsku, Spojeným štátom americkým a Veľkej Británii, informuje agentúra Reuters.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...