Nemecko môže byť pokojné, agentúra Fitch mu potvrdila rating

8.8.2012

BRATISLAVA 8. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila rating dlhodobých záväzkov a emisný rating (IDR) v domácej mene na stupni AAA.

Výhľad ratingu IDR je stabilný. Agentúra zároveň potvrdila krajine stropný rating na stupni AAA a krátkodobý IDR v zahraničnej mene na stupni F1+.

Potvrdenie ratingov odzrkadľuje dlhodobú úverovú spoľahlivosti Nemecka a jeho robustný ekonomický výkon počas dvoch posledných rokov, uvádza agentúra.

Nemecko si aj napriek krehkému globálnemu zotavovaniu a zintenzívneniu krízy v eurozóne zapísalo silný rast hrubého domáceho produktu (HDP) a evidovalo klesajúci trend nezamestnanosti, a to vďaka skorším štrukturálnym reformám, tvrdí ďalej Fitch.

Nemecko je podľa nej jedinou krajinou z rozvinutých štátov, ktoré mali v prvom polroku 2012 nižšiu mieru nezamestnanosti ako v roku 2007. Hrubý domáci produkt krajiny vzrástol od začiatku roku 2010 celkovo o 5,8 %, čo je výrazne viac, než rast o 2,3 % v eurozóne.

Nemecko má podľa agentúry všetky predpoklady, aby dostalo dlh verejného sektora na klesajúcu trajektóriu. Napriek tomu však agentúra poznamenáva, že nemecký dlh v pomere k HDP vzrástol do roku 2010 na 83 % z úrovne 55 % v roku 1995.

Nemecko je tiež vystavené rizikám plynúcim z dlhovej krízy v eurozóne. Hlbšia recesia hlavných obchodných partnerov v 17-člennom bloku môže stiahnuť nemeckú ekonomiku do recesie, čo by malo negatívne dopady na fiškálnu politiku krajiny, tvrdí Fitch.