Nemecko odmieta zväčšenie kapacity trvalého eurovalu

BERLÍN 22. februára (WEBNOVINY) – Podľa Nemecka po dohode o novom programe pomoci pre Grécko nie je potrebné zväčšiť kapacitu budúceho trvalého eurovalu, čiže Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM). V stredu to povedal hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert. „Postoj nemeckej vlády sa nezmenil, znamená to nie, nie je nutné zväčšiť veľkosť ESM nad úroveň 500 mld. eur,“ povedal hovorca vlády na pravidelnej tlačovej konferencii.

„S partnermi sa dohodlo, že v marci sa posúdi veľkosť,“ konštatoval s odkazom na decembrovú dohodu. Dodal zároveň, že podmienky na dlhopisových trhoch okrajových členov eurozóny sa odvtedy zlepšili. Hovorca nemeckej vlády sa takto vyjadril po tom, ako denník Le Monde v stredu zverejnil rozhovor s holandským ministrom financií Janom Keesom de Jagerom, v ktorom sa vyjadril, že pochybuje o schopnosti Grécka realizovať program založený na novej núdzovej pomoci.

Šéf holandského rezortu financií pre denník povedal, že dočasný euroval, čiže Európsky fond finančnej stability (EFSF) by sa mal zlúčiť s trvalým Európskym mechanizmom pre stabilitu, aby sa zlúčila ich kapacita. „Sme ochotní spojiť tieto dva fondy, aby sme dosiahli kapacitu 750 mld. eur,“ konštatoval Jan Kees de Jager.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...