Nemecko povedalo Sarkozymu nie, trvá na nezávislosti ECB

16.4.2012

BERLÍN 16. apríla (WEBNOVINY) – Nemecko v pondelok odmietlo výzvu francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, aby sa mandát Európskej centrálnej banky (ECB) rozšíril o podporu hospodárskeho rastu.

„Pozícia Nemecka v otázke ECB a jej nezávislosti je známa a je známa aj v Paríži a už dlho sa nezmenila,“ povedal novinárom hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej Steffen Seibert.

„Presne tak ako francúzska vláda si uvedomujeme, že Európa potrebuje udržateľný rast a práve z tohto dôvodu sme už s francúzskou vládou pripravili početné iniciatívy,“ dodal Seibert.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý sa uchádza o znovuzvolenie do najvyššej štátnej funkcie, v nedeľu vyhlásil, že eurozóna bez podpory ECB nedosiahne dostatočnú mieru hospodárskeho rastu.

Reagoval tým na vyhlásenia svojho socialistického protikandidáta Francoisa Hollandeho, ktorý navrhuje, aby európski lídri začlenili do paktu rozpočtovej zodpovednosti klauzulu o hospodárskom raste. Hlavnou úlohou ECB je udržanie cenovej stability eurozóne, jej mandát však nepočíta s opatreniami na podporu ekonomiky.