Nemecko predalo desaťročné dlhopisy za štyri miliardy

BERLÍN 16. januára (WEBNOVINY) – Nemecko v stredu emitovalo desaťročné dlhopisy v celkovej sume 4,007 mld. eur.

Dopyt investorov bol pritom o niečo vyšší ako v predchádzajúcej emisii dlhopisov tohto typu v novembri minulého roka. Priemerný výnos na aukcii vzrástol na 1,56 % z úrovne 1,4 % v predchádzajúcej emisii.

Dopyt prekonal ponuku 1,7-krát, pričom na novembrovej aukcii bol dopyt vyšší ako ponuka 1,5-násobne.

Nemecká agentúra pre riadenie dlhu koncom decembra informovala, že krajina plánuje znížiť emisiu dlhových cenných papierov v tomto roku na 250 mld. eur z minuloročných 255 mld. eur.

Chce emitovať dlhopisy v sume 173 mld. eur a pokladničné poukážky za 77 mld. eur.

Rast ekonomiky sa spomalí

Tamojšie ministerstvo hospodárstva zároveń oznámilo prognózu, že najväčšia európska ekonomika v tomto roku spomalí rast na 0,4 % z vlaňajších 0,7 %. K výraznejšiemu rastu na úrovni 1,6 % sa má vrátiť v roku 2014.

Na hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka bude v tomto roku negatívne vplývať zahraničný obchod, keď dlhová kríza obmedzí dopyt z eurozóny, k rastu naopak prispejú domáce spotrebiteľské výdavky. Nemecké ministerstvo hospodárstva v stredu uviedlo, že export počas roka 2013 pravdepodobne vzrastie o 2,8 %, kým dovozy sa zvýšia o 3,5 %.

Celkový príspevok zahraničného obchodu na tvorbe HDP ministerstvo očakáva na úrovni -0,1 %. Predstavuje to výrazné zhoršenie oproti roku 2012, kedy zahraničný obchod zvýšil HDP o 1,1 %. Domáca súkromná spotreba má v tomto roku zvýšiť HDP o 0,6 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...