Nemecko predalo pokladničné poukážky s negatívnym výnosom

13.8.2012

BERLÍN 13. augusta (WEBNOVINY) – Nemecko v pondelok predalo šesťmesačné pokladničné poukážky za 3,77 mld. eur s negatívnym výnosom.

Priemerný výnos poukážok so splatnosťou 13. februára 2013 predstavoval -0,05 %, pričom na aukcii obdobných poukážok v júli to bolo -0,034 %.

Dopyt bol 1,3-násobne väčší ako ponuka po tom, čo ju v predchádzajúcej aukcii prevýšil 1,7-násobne.

Investori v čase dlhovej krízy opäť uprednostnili bezpečnosť pred ziskom a vláde v Berlíne fakticky zaplatili za možnosť vložiť svoje peniaze do financovania jej krátkodobého dlhu, pripomína agentúra Reuters.

Výnosy zo španielskych krátkodobých cenných papierov v pondelok naopak mierne stúpli, keďže niektorí investori očakávajú, že dlhová kríza v krajine sa zhorší skôr, kým zákonodarcovia urobia nejaké kroky na zníženie nákladov krajiny na požičanie si.

Výnosy z dvojročných španielskych dlhopisov stúpli o 12 bázických bodov na 4,18 %.

Očakávania, že Európska centrálna banka (ECB) bude na budúci mesiac pokračovať v nákupe krátkodobých cenných papierov, minulý týždeň stlačili výnosy z dvojročných španielskych dlhopisov na úroveň 3,2 %.

Výnosy z dvojročných talianskych vládnych dlhopisov rovnako posilnili, keď sa zvýšili o 5 bázických bodov na 3,50 %.

Taliansky minister financií Vittorio Grilli vyhlásil, že krajina nesplní rozpočtový cieľ v oblasti deficitu pre tento rok, zároveň však nechystá ďalšie rozpočtové škrty, pretože krajina smeruje k naplneniu svojich záväzkov, na ktorých sa dohodla s EÚ.