Nemecko pripúšťa, že Atény dostanú dlhší čas na reformy

18.6.2012

BERLÍN 18. júna (WEBNOVINY) – Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle v nedeľu vyhlásil, že podmienky záchranného programu pre Grécko v objeme 130 mld. eur nemožno otvárať, Atény však môžu dostať na ich splnenie dlhší čas.

„Dohody nemožno zásadne meniť, viem si ale predstaviť, že by sme mohli opäť hovoriť o časovej osi vzhľadom na to, že voľby vyvolali v Grécku patovú situáciu, v dôsledku ktorej by nemali trpieť normálni občania,“ uviedol Westerwelle pre nemeckú televíznu stanicu ARD po tom, čo prvé odhady z gréckych parlamentných volieb naznačili tesné víťazstvo proeurópskej Novej demokracie nad radikálnou ľavicovou stranou SYRIZA.

„Reformám sa ale nemožno vyhnúť. Grécko musí zotrvať pri tom, čo sa dohodlo. Ak Grécku povieme, že bez ohľadu na to, na čom sme sa dohodli, to už neplatí, tak potom budeme problém so všetkými ostatnými krajinami, ktoré usilovne a vytrvalo reformujú,“ zdôraznil nemecký minister.

Na základe dohody o finančnej pomoci má Grécko do roku 2014 znížiť svoj deficit verejných financií pod 3 % HDP. Líder strany Nová demokracia Antonis Samaras vyzval na posunutie tohto termínu o dva roky.

Zotrvanie Grécka v eurozóne a dodržiavanie podmienok, ku ktorým sa Atény zaviazali v rámci dohody o medzinárodnej finančnej pomoci, je „v záujme všetkých“.

V reakcii na výsledky gréckych parlamentných volieb to uviedla v nedeľu skupina najvyspelejších krajín sveta G7. „Vítame odhodlanie eurozóny usilovať sa v partnerstve s novou gréckou vládou o to, aby (krajina) zostala na ceste reforiem a udržateľnosti v rámci eurozóny,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Pripravenosť na spoluprácu s novou gréckou vládou v nedeľu vyjadril aj Medzinárodný menový fond (MMF). „Berieme na vedomie výsledok volieb v Grécku a sme pripravení spolupracovať s novou vládou, aby sme Grécku pomohli dosiahnuť jeho cieľ obnovy finančnej stability, hospodárskeho rastu a pracovných miest,“ uviedol hovorca MMF.