Nemecko robí pre zotrvanie Grécka v eurozóne maximum

14.11.2012

BERLÍN 14. novembra (WEBNOVINY) – Nemecko a jeho partneri v eurozóne robia maximum preto, aby udržali Grécko v menovej únii.

V stredu to vyhlásila hovorkyňa nemeckého ministerstva financií Marianne Kothé. „Samozrejme každý pracuje na tom, aby Grécko ostalo v eurozóne,“ povedala hovorkyňa.

Podľa slov hovorcu nemeckej vlády Steffena Seiberta Nemecko chce, aby Medzinárodný menový fond (MMF) ostal súčasťou takzvanej trojky.

Trojicu medzinárodných veriteľov Grécka tvoria MMF, Európska komisia (EK) a Európska centrálna banka (ECB). MMF sa dostal do rozporu s vládami členských krajín eurozóny v otázke časového rámca, počas ktorého by malo Grécko prekonať svoje dlhové problémy.

Šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker tento týždeň vyhlásil, že cieľ znížiť zadlženie Grécka do roku 2020 na úroveň 120 % HDP by sa mal posunúť o dva roky.

Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová však s týmto nesúhlasí. „Z nášho pohľadu je časový harmonogram, podľa ktorého klesne zadlženie Grécka na úroveň 120 % HDP do roku 2020 vhodný,“ povedala Lagardeová. Podľa jej slov záleží na tom, aby bol grécky dlh udržateľný a krajina sa tak mohla postaviť na vlastné nohy.