Nemecko schválilo trvalý euroval aj fiškálny pakt

30.6.2012

BERLÍN 30. júna (WEBNOVINY) – Nemecký parlament v piatok v nočných hodinách prijal dva kľúčové nástroje na boj proti kríze v eurozóne – Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) aj fiškálny pakt.

O nutnosti ich schválenia prišla po skončení summitu Európskej únie v Bruseli poslancov presviedčať aj samotná kancelárka Angela Merkelová.

„Nemecko dnes schválením fiškálneho paktu aj ESM všetkými stranami v oboch komorách parlamentu vyšle dôležitý signál o tom, že európsku dlhovú krízu prekonáme udržateľným spôsobom,“ povedala predsedníčka nemeckej vlády poslancom.

Jej slová sa neskôr naplnili a súhlas s ESM aj takzvaným paktom o rozpočtovej zodpovednosti vyslovil tak Bundestag, ako aj horná komora parlamentu Bundesrat.

Nemecko, ktoré je najväčším členom eurozóny, s ratifikáciou takzvaného trvalého eurovalu (ESM) a fiškálneho paktu na zlepšenie rozpočtovej disciplíny prichádza na poslednú chvíľu. V Berlíne sa hlasovalo v predposledný deň pred pôvodne stanoveným konečným termínom, čiže 1. júlom.

Trvalý euroval nemôže začať fungovať bez schválenia v Nemecku, keďže ho musia podporiť krajiny tvoriace 90 percent jeho kapitálu. Teraz je fungovanie trvalého eurovalu posunuté na 9. júl. Hrozí však, že Nemecko nestihne ani tento druhý termín. Ratifikácia si totiž okrem odhlasovania v parlamente vyžaduje aj súhlas ústavného súdu a podpis prezidenta Joachima Gaucka. To môže trvať skôr týždne ako dni. Nemecký ústavný súd totiž prejavuje výhrady voči trvalému presunu právomocí do Bruselu.