Nemecko tvrdí, že euro nie je nadhodnotené

BERLÍN 8. februára (WEBNOVINY) – Nemecko odmieta názory o nadhodnotenom eure a súčasné posilňovanie meny považuje za kompenzáciu strát počas dlhovej krízy.

Výmenné kurzy by mali odrážať ekonomické fundamenty a devalvácia meny nie je nástroj na posilnenie konkurencieschopnosti, pretože by to zdražilo dovozy a poškodilo kúpnu silu spotrebiteľov uviedol v piatok hovorca vlády Georg Streiter.

„Nemecká vláda verí, že euro v historickom kontexte nie je nadhodnotené. Nový nárast hodnoty jednoducho znamená kompenzáciu za výrazné znehodnotenie počas krízy v eurozóne. Dokazuje to, že na trhy sa vracia dôvera v euro,“ dodal hovorca.

Názor, že zhodnocovanie eura je výsledkom obnovenej dôvery v spoločnú menu vo štvrtok vyjadril aj prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi.

Banka však bude podľa neho monitorovať dopad posilňujúceho kurzu na hospodársky rast a stabilitu v eurozóne. Euro sa tento mesiac dostalo na 14-mesačné maximum voči doláru a najvyššiu úroveň za posledných 30 mesiacov voči japonskému jenu. Obavy z negatívnych dopadov príliš silnej meny zaznievajú najmä z Francúzska.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...