Nemecko vďaka kríze v eurozóne usporí viac ako 15 miliárd

BERLÍN 19. marca (WEBNOVINY) – Nemecko by v nasledujúcom desaťročí vďaka svojmu súčasnému imidžu „bezpečného útočiska“ pre investorov, ktorí utekajú pred európskou finančnou krízou, mohlo usporiť viac ako 15 mld. eur.

Bolo by to dôsledkom úverových nákladov, ktoré sa Berlínu znižujú. Informoval o tom v pondelok nezávislý Hospodársky inštitút (IfW) so sídlom v nemeckom meste Kiel.

„Už v tomto roku vďaka „efektu bezpečného útočiska“ nemecká vláda ušetrí približne 2 mld. eur,“ tvrdí expert IfW Jens Boysen-Hogrefe.

Nemecko v súčasnosti využíva rekordne nízke úrokové sadzby, ktoré vláde pomáhajú pri znižovaní vlastného deficitu a snahách dosiahnuť vyrovnaný rozpočet.

Výsledky výskumu IfW pritom prichádzajú v čase, keď sa úverové náklady zadlženejších krajín eurozóny vďaka nejasným výsledkom volieb v Taliansku opäť zdvihli.

Investormi, pre ktorých je nízka zadlženosť Berlína veľmi lákavá, tiež otriasla kontroverzná víkendová dohoda o finančnej pomoci Cypru. Výnosy z nemeckých štátnych dlhopisov vďaka záujmu investorov od roku 2011 klesli pod úroveň sadzieb stanovených Európskou centrálnou bankou.

Nemecká vláda minulý týždeň ohlásila, že objem nových úverov štátu v roku 2014 klesne na 6,4 mld. eur, čo je najnižší objem za posledných 40 rokov. V roku 2015 sa krajina nemá nanovo zadlžovať vôbec a v roku 2016 by mala hospodáriť s prebytkom. Berlín chce tiež odbúrať štrukturálny deficit. Kabinet už v súvislosti s dobrým stavom nemeckej ekonomiky vyzval zamestnávateľov, aby zamestnancom zvýšili platy. Odmieta však tlak na zníženie daní alebo zvýšenie verejných výdavkov na podporu hospodárstva s tým, že prioritou musí byť odbúranie štátneho dlhu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...