Nemecko vybralo viac daní, ako predpokladalo

BERLÍN 22. júla (WEBNOVINY) – Daňové príjmy nemeckej štátnej pokladnice na tento rok v júni medziročne narástli o 4,3 % na 59,6 mld. eur a opäť tak zvýraznili silu najväčšej európskej ekonomiky v čase, keď niektorí jej partneri prechádzajú recesiou.

Vyplýva to z v nedeľu zverejnenej správy ministerstva financií.

„Za obdobie od januára do júna celkové daňové príjmy opäť prekonali minulý rok,“ píše sa v mesačnej správe ministerstva. Rast pravdepodobne znova podporila súkromná spotreba, ktorá sa zvyšuje vďaka rastúcej zamestnanosti, dvíhaniu platov a miernej inflácii.

Hoci oslabená ekonomika eurozóny spomalila rast nemeckého vývozu, zdá sa, že hospodárstvo krajiny prekonalo svoju slabú fázu z druhého štvrťroka, dodáva ministerstvo.

Nemecká ekonomika, ktorá bola počas prvých rokov krízy v eurozóne baštou sily, sa koncom roka 2012 zmenšovala a rok 2013 začala útlmom, pričom sa len teste vyhla recesii.

Ukazovatele z posledného obdobia dávajú zmiešané signály, hospodársky výkon krajiny je však stále lepší ako jej európskych partnerov. Kancelárka Angela Merkelová chce s pomocou nečakaného príjmu z daní dosiahnuť vyrovnaný rozpočet už v roku 2014. Podarilo by sa jej to prvýkrát za niekoľko desaťročí.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...