Nemecko zavedie minimálnu mzdu, Merkelová ustúpila

21.11.2013

BERLÍN 21. novembra (WEBNOVINY) – Nemecko zavedie všeobecnú minimálnu mzdu. Oznámila to vo štvrtok kancelárka Angela Merkelová.

Ustúpila tým kľúčovej požiadavke sociálnych demokratov, s ktorými rokuje o zostavení koaličnej vlády. „Sociálni demokrati neukončia rokovania bez dohody o všeobecnej minimálne mzde,“ vysvetlila Merkelová.

Zdôraznila, že jej Kresťansko-demokratická únia (CDU) tento krok odmietala a dodala, že urobí všetko pre to, aby „zabránila strate pracovných miest v dôsledku tohto opatrenia“.

Merkelovej blok napriek presvedčivému víťazstvu v septembrových parlamentných voľbách nezískal dostatočný počet hlasov na zostavenie vládnej väčšiny. CDU a jej sesterská bavorská Kresťansko-sociálna únia (CSU) preto rokujú o veľkej koalícii s opozičnou Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD).

Šéf SPD a nádejný vicekancelár Sigmar Gabriel v rozhovoroch trval na zavedení plošnej minimálnej mzdy 8,5 eur za hodinu. Merkelovej strana podporovala zachovanie súčasného systému, ktorý umožňuje mzdové dohody v rámci jednotlivých priemyselných odvetví a regiónov.