Nemecko zhoršilo prognózu hospodárskeho rastu

17.10.2012

BERLÍN 17. októbra (WEBNOVINY) – Nemecká vláda v stredu zhoršila prognózu hospodárskeho rastu v budúcom roku na 1 % zo skoršieho odhadu, podľa ktorého mala najväčšia európska ekonomika posilniť o 1,6 %.

Na hospodársky rast bude v roku 2013 negatívne vplývať dlhová kríza v eurozóne a spomaľovanie v rozvíjajúcich sa ekonomikách Ázie a Latinskej Ameriky, uviedol minister hospodárstva Philipp Rösler.

Nemecká ekonomika dva roky úspešne odolávala dlhovým problémom menovej únie. Vlani posilnila o 3 % po tom, čo sa v roku 2010 zväčšila o 4,2 %. Prognózu pre tento rok vláda mierne zlepšila na rast o 0,8 % zo skoršieho odhadu 0,7 %.

Nemeckú ekonomiku má v budúcom roku naďalej podporovať zdravý trh práce, rastúce reálne mzdy a silná súkromná spotreba, pričom k stabilizácii smeruje aj eurozóna ako celok, dodal Rösler.

Hrubé reálne mzdy majú vzrásť o 2,8 % v roku 2012 a 2,6 % v roku 2013. Mzdy by teda mali porásť rýchlejšie ako inflácia, ktorá by sa mala počas nasledujúcich dvoch rokov zvýšiť o 2 %, resp. 1,9 %. Aktualizovaná vládna prognóza zodpovedá odhadom popredných nemeckých ekonomických inštitútov.