Nemecku sa nepodarilo predať plánovaný objem dlhopisov

26.9.2012

LONDÝN 26. septembra (WEBNOVINY) – Nemecku sa nepodarilo na stredajšej aukcii desaťročných dlhopisov dosiahnuť dostatočný dopyt, keďže rekordne nízky výnos odradil investorov.

Berlín plánoval predať dlhopisy za päť mld. eur, ale komerčné banky kúpili tieto štátne cenné papiere iba za 3,95 mld. eur. Nemecká centrálna banka musela kúpiť 36 % emitovaných dlhopisov.

Aukcie, na ktorých dopyt nepokrýva ponuku, nie sú v Nemecku nezvyčajné, ale objem dlhopisov, ktoré musela kúpiť Bundesbank, bol mimoriadne vysoký. Výnos z dlhopisov bol rekordne nízky, a to 1,5 %.

„Nominálny dopyt nepostačoval na naplnenie predaja za 5 mld. eur. Z technického hľadiska je to neúspešná aukcia,“ povedal Michael Leister z Commerzbank.

Príťažlivosť Nemecka ako bezpečného útočiska zmenšilo to, že Európska centrálna banka (ECB) sľúbila nakupovať dlhopisy členov eurozóny, ktorí majú problémy, za podmienky, ak požiadajú o núdzovú pomoc. Tento prísľub ECB je najnovším programom banky, ktorého cieľom je zastaviť dlhovú krízu eurozóny.