Nemecký a francúzsky priemysel v decembri ďalej oslaboval

2.1.2013

BERLÍN 2. januára (WEBNOVINY) – Nemecký priemyselný sektor v decembri oslaboval desiaty mesiac v rade. Negatívne sektor ovplyvnil pokles produkcie a nových objednávok, ktoré sa prepadli na štvormesačné minimum.

Index nákupných manažérov (PMI) v priemysle podľa údajov, ktoré zverejnila v stredu agentúra Markit, klesol na 46 bodov z novembrovej hodnoty 46,8 bodu. Ukazovateľ sa tak dostal ďalej pod hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles od rastu.

„Pre nemecký priemysel je stále viac náročnejšie udržať si produkciu na rovnakej úrovni ako počas svojho vrcholu vo fáze zotavovania,“ povedal Tim Moore, vyšší ekonóm agentúry Markit.

Aktivita vo francúzskom priemysle v decembri taktiež klesla desiaty mesiac v rade, hoci miernejším tempom. Index nákupných manažérov vo francúzskom priemysle podľa predbežných údajov, ktoré zverejnila v stredu agentúra Markit, posilnil na 44,6 bodu z novembrových 44,5 bodu.

Objem nových objednávok však klesol na najnižšiu úroveň od marca 2009, keďže sa znížila ochota klientov realizovať nové výdavky. Vedľajší index nových objednávok klesol na tri a polročné minimum 39,3 bodu z úrovne 41,8 bodu v novembri.