Nemecký opasok sa utiahne ešte viac, vláda bude škrtať

BERLÍN 4. januára (WEBNOVINY) – Nemecko plánuje ďalšie škrtanie výdavkov v hodnote až 6 mld. eur, aby dosiahlo svoj cieľ štrukturálne vyrovnaného rozpočtu v roku 2014.

S odvolaním sa na zdroje na ministerstve financií o tom v piatok informoval nemecký denník Rheinishe Post. Kancelárka Angela Merkelová a jej stredopravicová koalícia, ktorí sa pripravujú na jesenné voľby, sú silnými zástancami rozpočtovej disciplíny ako hlavnej zbrane na prekonanie dlhovej krízy v Európe.

Merkelová chce dosiahnuť vyrovnaný rozpočet už budúci rok, čo je o dva roky skôr ako sa plánovalo pôvodne.

„Ak chceme dosiahnuť tzv. štrukturálne vyrovnaný rozpočet v roku 2014, musíme zaplniť dieru v hodnote približne 5 mld. eur,“ citoval denník Michaela Meistera z Merkelovej strany CDU. „To sa bude dať dosiahnuť iba škrtmi na výdavkovej strane,“ dodal Meister s tým, že zvyšovanie daní nie je témou, o ktorej by sa diskutovalo. Kladivo dopadne na všetky ministerstvá a ovplyvní tiež štátnu podporu v zdravotnom systéme, informuje Rheinische Post.

Nemecké ministerstvo financií pritom v decembri dementovalo správu časopisu Spiegel, že minister Schäuble chce vyrovnaný rozpočet dosiahnuť škrtmi v sociálnych výdavkoch a zvýšením dane z pridanej hodnoty.

Opoziční sociálni demokrati (SPD) Schäubleho obviňujú z utajovania ďalších úsporných opatrení pred regionálnymi voľbami v Dolnom Sasku, ktoré sú naplánované na 20. januára. Volebné prieskumy totiž ukazujú. že Merkelovej CDU by tu mohla prehrať boj s SPD a stranou Zelených.

V septembrových spolkových parlamentných voľbách sa Merkelová uchádza o svoje tretie volebné obdobie a do karát jej hrá silný ekonomický rast, vysoké daňové výnosy a nižšia nezamestnanosť. Tie pomohli Nemecku znížiť svoje náklady na požičiavanie, a to napriek pokračujúcej kríze v eurozóne. Nemecký verejný dlh je však na úrovni 81,5 % HDP ešte stále výrazne nad stropom EÚ, ktorý predpisuje maximum 60 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...