Nemecký parlament schváli fiškálny pakt najskôr v júni

BERLÍN 6. marca (WEBNOVINY) – Záverečné hlasovania o trvalom záchrannom mechanizme eurozóny a o pakte rozpočtovej zodpovednosti možno v nemeckom parlamente očakávať najskôr v polovici júna, teda krátko pred nadobudnutím účinnosti nového Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM).

Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na zdroje v nemeckej vládnej koalícii. Časovo náročné bude schválenie účasti Nemecka na novom fiškálnom pakte, ktoré musí prejsť zdĺhavým legislatívnym procesom.

Vládny kabinet v Berlíne počas víkendu rozhodol, že pristúpením k zmluve o rozpočtovej zodpovednosti sa Nemecko vzdá časti svojej suverenity, čo si vyžaduje súhlas dvojtretinovej väčšiny poslancov v oboch komorách parlamentu.

Lídri 25 štátov Európskej únie v piatok podpísali novú zmluvu o fiškálnej zodpovednosti a užšej hospodárskej spolupráci členských krajín. Zmluvu teraz musia ratifikovať parlamenty jednotlivých členských štátov.

Na vytvorení záväzného paktu pre posilnenie rozpočtovej disciplíny a užšiu integráciu hospodárskych politík sa členské štáty EÚ dohodli v decembri. K zmluve sa nepripojili iba Veľká Británia a Česká republika.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...