Nemecký politik vyzýva na právne kroky proti ECB

30.7.2012

BERLÍN 30. júla (WEBNOVINY) – Nemecká vlády by mala zvážiť „právne kroky“ proti Európskej centrálnej banke (ECB) pre jej kontroverzný program kupovania vládnych dlhopisov.

Pre pondelňajšie vydanie denníka Die Welt to uviedol vicepremiér spolkovej krajiny Hessensko Jörg-Uwe Hahn.

„Európske zmluvy umožňujú členským štátom žalovať ECB,“ uviedol Hahn a dodal, že Berlín by mal zvážiť podanie žaloby na ECB pred Súdnym dvorom EÚ (ECJ).

„Je načase využiť nástroje Lisabonskej zmluvy a pozrieť sa na to, ako možno zabezpečiť, aby sa ECB zamerala na svoju pôvodnú úlohu: monetárnu stabilitu,“ dodal hessenský vicepremiér a regionálny líder Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá je menším partnerom vo vládnej koalícii nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Očakávania, že ECB ohlási nový ambiciózny program boja s dlhovou krízou, minulý týždeň oživil jej prezident Mario Draghi, keď vyhlásil, že ECB v snahe o zabránenie kolapsu eurozóny podnikne všetky potrebné opatrenia.

Draghi tiež uviedol, že jej mandát banke umožňuje intervenovať na dlhopisových trhoch, pokiaľ neprimerane vysoké náklady na obsluhu verejných dlhov narušujú riadne fungovanie monetárnej politiky.

Signál, ktorý prezident ECB svojimi vyjadreniami vyslal, označila agentúra Reuters za doteraz najsilnejšie vyjadrenie odhodlania udržať spoločnú európsku menu.