Nemecký súkromný sektor klesol prvýkrát za päť mesiacov

BERLÍN 6. mája (WEBNOVINY) – Nemecký súkromný sektor sa v apríli zmenšil prvýkrát za päť mesiacov, keďže poklesla aktivita v sektore služieb.

Zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý mapuje aktivitu v priemysle aj službách, podľa konečných údajov agentúry Markit klesol na 49,2 bodu z marcových 50,6 %. To naznačuje, že najväčšia európska ekonomika by mohla v druhom kvartáli tohto roka oslabiť.

Konečné údaje sú priaznivejšie ako predbežné, ktoré počítali s tým, že zložený PMI poklesne na 48,8 bodu. Hodnota indexu však ostala pod hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles sektora od rastu.

Vedľajší index mapujúci aktivitu v nemeckom sektore služieb poklesol na 49,6 bodu z úrovne 50,9 bodu v marci. Bol to prvý pokles od novembra minulého roku. Pod tento výsledok sa podpísali obavy z hospodárskeho výhľadu, ktoré vyústili do poklesu nových objednávok.

„Obnovený pokles sektora služieb v apríli spolu s poklesom priemyselnej produkcie zvyšuje riziko, že sa nemeckej ekonomike počas druhého kvartálu tohto roka nepodarí rásť,“ povedal analytik agentúry Markit Tim Moore.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...