Nemecký súkromný sektor pokračuje v expanzii

BERLÍN 5. marca (WEBNOVINY) – Aktivita v nemeckom súkromnom sektore vo februári rástla rýchlejšie, než sa čakalo.

Výsledky prieskumu, ktoré zverejnila v utorok agentúra Markit, naznačujú, že najväčšia európska ekonomika po oslabení v závere vlaňajška začína opäť rásť.

Zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý mapuje aktivitu v priemysle aj službách, dosiahol hodnotu 53,3 bodu.

To bolo síce menej ako januárové 19-mesačné maximum 54,4 bodu, ukazovateľ sa však udržal pohodlne nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity od rastu.

Aktivita v sektoroch, ktoré spolu tvoria vyše dve tretiny najväčšej európskej ekonomiky, napredovala tretí mesiac v rade.

„Nemecká ekonomika má dobré predpoklady na to, aby v prvom kvartáli zaznamenala rast po tom, čo koncom roka 2012 klesla o 0,6 %,“ uviedol ekonóm agentúry Markit Tim Moore.

Najväčšej európskej ekonomike sa darilo aj počas dvoch rokov dlhovej krízy v eurozóne, vlani však spomaľovala rast a v poslednom štvrťroku na medzikvartálnej báze klesla o 0,6 %. Podľa väčšiny ekonómov sa Nemecko vyhne recesii, za ktorú sa zvyčajne považuje pokles hospodárstva v dvoch po sebe nasledujúcich kvartáloch.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...