Nemecký vicekancelár varuje pred radikálnymi krokmi ECB

BERLÍN 29. júla (WEBNOVINY) – Nemecký minister hospodárstva Philipp Rösler varoval pred rozsiahlymi intervenciami Európskej centrálnej banky (ECB), ktoré by mali problémovým členom eurozóny, akými sú Španielsko a Taliansko, znížiť náklady na obsluhu ich verejných dlhov.

Takýmito operáciami by ECB spochybnila svoj mandát k cenovej stabilite, povedal Rösler v rozhovore, ktorý publikoval v sobotu denník Neue Osnabrücker Zeitung (OZ).

„Základnou úlohou ECB musí byť udržanie cenovej stability, a nie financovanie štátneho dlhu. Kupovanie vládnych dlhopisov nesmie byť trvalým riešením. Dôveru v eurozóne dokážeme obnoviť iba pri striktnom dodržiavaní rozpočtovej disciplíny a presadení štrukturálnych reforiem,“ povedal nemecký vicekancelár a líder Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá je menším partnerom vo vládnej koalícii nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Očakávania, že ECB ohlási nový ambiciózny program boja s dlhovou krízou, vo štvrtok podporili jej prezident Mario Draghi, keď vyhlásil, že ECB v snahe o zabránenie kolapsu eurozóny podnikne všetky potrebné opatrenia. Draghi tiež uviedol, že jej mandát banke umožňuje intervenovať na dlhopisových trhoch, pokiaľ neprimerane vysoké náklady na obsluhu verejných dlhov narušujú riadne fungovanie monetárnej politiky.

Signál, ktorý prezident ECB svojimi vyjadreniami vyslal, označila agentúra Reuters za doteraz najsilnejšie vyjadrenie odhodlania udržať spoločnú európsku menu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...